Švajčiar Küng vyhral super-G a dosiahol prvý triumf v SP

08.12.2013 Celý región

Beaver Creek 7. decembra (TASR) - Švajčiarsky lyžiar Patrick Küng dosiahol v sobotu životný úspech, keď v americkom Beaver Creek prekvapujúco vyhral super-G a získal tak premiérový triumf v rámci alpského Svetového pohára. Pre dvadsaťdeväťročného pretekára je to celkovo tretie umiestnenie na pódiu v prestížnom seriáli. Pred dvoma rokmi bol druhý v zjazde v Bormiu, v roku 2010 skončil rovnako v zjazde tretí v Garmisch-Partenkirchene.

Küng predviedol na 1890 m dlhej zjazdovke bezchybnú jazdu a do cieľa prišiel v čase 1:21,73 min. Druhé miesto nakoniec získal Otmar Striedinger so stratou 24 stotín sekundy. Dvadsaťdvaročný Rakúšan tak s vysokým štartovým číslom zmenil už takmer isté poradie, ktoré avizovali aj svetové agentúry. O tretiu priečku sa podelili ďalší Rakúšan Hannes Reichelt spolu s Talianom Petrom Fillom, obaja stratili na víťaza 38 stotín sekundy. Piatu pozíciu si vyjazdil domáci favorit Ted Ligety (+0,48 s). Víťaz posledných štyroch super-G v SP Aksel Lund Svindal z Nórska obsadil 7. miesto (+0,61).

"Bojuje tu naozaj silná skupina pretekárov a nie je ľahké sa dostať na pódium, takže s dnešným výsledkom som nesmierne spokojný," citovala víťaza oficiálna stránka Medzinárodnej lyžiarskej federácie.

"Nemôžem tomu uveriť, je to ako splnený sen. Na štarte som si povedal, že do toho musím dať všetko, ale druhé miesto je skutočne neuveriteľné," uviedol Striedinger, pre ktorého to je vôbec prvé pódiové umiestnenie v SP.

Slovenský reprezentant Adam Žampa, ktorý štartoval z úplne posledného 77. miesta, prišiel do cieľa so stratou 3,71 s a obsadil 48. priečku.

výsledky:

1. Patrick Küng (Švaj.) 1:21,73 min, 2. Otmar Striedinger (Rak.) +0,24 s, 3. Peter Fill (Tal.) a Hannes Reichelt (Rak.) obaja +0,38, 5. Ted Ligety (USA) +0,48, 6. Thomas Mermillod Blondin (Fr.) +0,54, 7. Aksel Lund Svindal (Nór.) +0,61, 8. Werner Heel (Tal.) +0,68, 9. Kjetil Jansrud (Nór.) +0,91, 10. Matthias Mayer (Rak.) +0,93 s, ... 48. Adam ŽAMPA (SR) +3,71